Kur-İşlet-Devret Modeli

Teknolojinin yıkıcı etkisini hayatımızda her noktada hissediyoruz. Bireyler olarak etkilendiğimiz gibi şirketler de benzer etkilere maruz kalıyorlar. Sürekli gelişen ve değişen teknolojiye ayak uyduramayan şirketler yok olma sürecine girerken, dijital dönüşümü başarıyla yürüten şirketler büyüme yolunda sağlam adımlarla ilerliyorlar. Tüm bu süreçte, İnsan Kaynakları departmanları, şirketleri geleceğe taşıma misyonunda en önemli yer olan omurga görevini üstleniyorlar. Bu dijital çağ içerisinde, çok hızlı değişen pazar koşulları, yüksek müşteri beklentileri ve şirketlerin bu beklentilere verdikleri yanıtlar bir yaşam döngüsünde yer alan organizasyonları olumlu veya olumsuz olarak etkiliyor. Dijital dönüşüme şahit olan Y jenerasyonunun orta seviye yöneticilik pozisyonlarına ulaşmaları, dijital dünyada dünyaya gelen Z jenerasyonunun yavaş yavaş iş dünyasına giriş yapması İnsan Kaynakları Departmanlarının fonksiyonlarına olan ihtiyacı çok daha fazla hissettiriyor.

Ergene Danışmanlık olarak, 10 yıllık kullanım patentini aldığımız Kur-Devret -İşlet modeli ile, kurumsal dönüşümü başlatmış, İnsan Kaynakları departmanları henüz olmayan şirketlere veya daha profesyonel hizmet almak isteyen şirketlere yönelik hizmet vermekteyiz.

“Kur-İşlet-Devret” Modeli Nedir ?

“Avrupa’da olduğu gibi Türk şirketleri de artık dışarıdan aldıkları bu hizmetle insan kaynakları yönetimini profesyonel ellere teslim ediyorlar. Şirketler böylece şirketler bir yandan uluslararası standartta hizmet alıyor, öte yandan ihtiyaç duydukları insan kaynakları, zaman ve maliyetten orta vadede ciddi ölçüde tasarruf ediyorlar” dedi.

İnsan kaynakları yönetiminde devrim yaratacak bir uygulama olan ‘Kur-İşlet-Devret’ markası Ergene Consulting tarafından tescil ettirilmiştir.

“Kur-İşlet-Devret” Modeli Nedir ?

İnsan kaynakları departmanı olmayan şirketlere yönelik olan bu model, firma için sıfırdan bir İnsan kaynakları departmanı kurmayı ve sanki firma adına tüm insan kaynakları fonksiyonlarını yapmayı hedeflemektedir.

Şirketlerin kültür ve değerlerine en uygun yapının kurulmasının öncüsü İnsan Kaynakları departmanı olmalıdır.

Dünyada ve Türkiye’deki en iyi insan kaynakları uygulamalarını, şirketlerin kültür ve değerlerine uygun olarak adapte ettiklerine işaret eden Murat Ergene, müşterilerinin aynı zamanda insan kaynakları ana tedarikçisi olmayı hedeflediklerini ifade etti. Ergene, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Üst Düzey Yönetici Seçme ve Yerleştirme olmak üzere uzmanlaştığımız iki alanda, çok uluslu ve ulusal müşterilerimizin iş hedeflerine ulaşmaları için insan kaynağını temin ederken, ülkenin kültürüne ve değerlerine uygun şekilde özelleştirilmiş hizmetler sunuyoruz. Üst düzey yönetici yerleştirme hizmeti verirken organizasyonu yakından tanıdığımız için, şirket strateji ve hedeflerine uygun pozisyon ve adaylar öneriyoruz. Bunun, hizmet verdiğimiz şirket için çok önemli bir değer olduğuna inanıyoruz.”

Dünya lideri firmalarla yaptıkları stratejik işbirliklerinin sağladığı en iyi insan kaynakları uygulamalarını, şirketlerin ihtiyacına özel, aynı zamanda butik hizmet anlayışı ile sunduklarını kaydeden Murat Ergene, “Süreçleri yönetirken de elimizi taşın altına sokuyor ve sürekli uygulamanın içinde olarak hizmet veriyoruz. Bu yaklaşımla fark yarattığımıza inanıyor ve hizmet verdiğimiz şirketlerde başarıyı sağladığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Sunulan hizmetler ve şirketlere avantajları

İnsan kaynakları departmanı olmayan şirketlere sıfırdan İK departmanı kurduklarını, yetişmesi gereken ve az tecrübeli İK bölümü olan şirketlere koçluk/mentorluk hizmeti verdiklerini ve ‘işbaşında yetiştirme’ programı uyguladıklarını söyledi. Murat Ergene, model kapsamında sundukları diğer hizmetleri şöyle sıraladı:

“Çalışanları için performans ve prim/ödül yönetim sistemlerini kurarak şirkette etkin ve adil bir yapı oluşturuyoruz. Yetenek yönetimi stratejilerini belirliyor, işveren marka stratejisi ve etkin işe alım sistemlerini kuruyoruz. Aynı zamanda eğitim ihtiyaç analizini yaparak çalışanlara odaklı eğitim stratejileri geliştiriyoruz. Ücret yönetim modeli, iş değerlendirme ve norm kadro analizi ile de yüksek performansa dayanan şirket kültürü oluşturmayı hedefliyoruz.”Bir cevap yazın